Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 823 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

SPACER PO ŻMIGRODZIE

środa, 27 lutego 2013 14:10

    I tak nadszedł kres mojej wędrówki po Żmigrodzie. Spacerując, zwiedziłem kościół parafialny z 1599 r. pwz. Trójcy Świętej z ciekawym wnętrzem, epitafiami i płytami nagrobnymi na jego murach. Byłem też przy dawnym kościele protestanckim, obecnie katolickim św. Stanisława Kostki, który spełnia pomocniczą rolę w parafii. Nie zabrakło też starej wieży ciśnień i posągu św. Jana Nepomucena, którego stawiano w miastach nad rzekami, bo ma on chronić przed powodziami.

    Lubię takie miasteczka, bo mają swój magiczny urok i ciekawą historię.

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

Wąskie uliczki, a w tle dawny kościół protestancki.

*

Jajcarsko

  

Gdy nadejdzie trwoga, anteny nas zbliżą do Boga.

*

  

*

Lustereczko powiedz przecie, jaki ojciec jest najpiękniejszy na świecie.

*

  

Bo ja się nie obcyndalam i owieczki opierdalam.

 

    Opuszczam Zmigród i jadę w dalszą trasę zamków i pałaców. Ale o tym następnym razem.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

ŻMIGRÓD - PAŁAC

piątek, 22 lutego 2013 21:28

    Zamek wzniesiono na miejscu grodu w XIV wieku. Początkowo był siedzibą biskupów wrocławskich, ale od 1492 roku stał się siedzibą rodu Kurzbachów. W latach 1655 - 57 ówczesny właściciel Żmigrodu Melchior von Hutefeld przebudował średniowieczną warownię w okazały, barokowy pałac. Wtedy też usunięto stare budynki zamkowe i obwarowania. Niestety pałac całkowicie spalono w 1945 roku. Za pałacem rozciąga się wspaniały park dendrologiczny.

    Od paru lat pałac zabezpieczono w formie trwałej ruiny, odgruzowano, odnowiono fasadę, a mury spięto metalowymi ściągami, klamrami, przyporami i dodano platformy widokowe. Na pięknie odrestaurowanej fasadzie pałacu znajduje się kartusz herbowy dawnych właścicieli. 

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

Widok na mury pałacu z wieży.

*

  

Kartusz herbowy na odnowionej fasadzie.

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

Mury pałacowe widziane z wieży.

*

Jajcarsko o polityce

  

PiS stawia na rodzinę w kurnej chacie. Na każde nowonarodzone dziecko co miesiąć po 1000 zł do 18 r.ż.

*

  

I z własnym solarium.


Podziel się
oceń
3
3

komentarze (15) | dodaj komentarz

ŻMIGRÓD - BASZTA OBRONNA

poniedziałek, 18 lutego 2013 10:41

    Zmigród, miasteczko w powiecie trzebnickim nad brzegami Baryczy i Sąsiecznicy. Niewątpliwą atrakcją jest wieża obronna zbudowana przez Wilchelma von Kurzbach w 1560 r. Wchodziła kiedyś w skład  zamku obronnego zbudowanego w XIV wieku na miejscu dawnego grodu. W 1640 roku była oblegana przez Szwedów, ale obrońcy odpoarli szturmy. Szwedzi zdobyli ją dopiero dwa lata później. Podwyższyli ją o jedną kondygnację, aby była dobrym stanowiskiem artyleryjskim. Opuścili ja dwa lata po zakończeniu wojny.

    Obecnie odrestaurowana w stylu renesansowym, jest wykorzystywana na sale wystawowe i jeden apartament na specjalne okazje.

*

 

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

   

*

 

  

*

  

*

  

A to już dawny loch wieży.

*

  

Na szczycie wieży.

*

     Obok wieży jest zniszczony w 1945 roku pałac, ale o nim nastepnym razem.

*

Jajcarsko

  

Cieć Jaro. Na zimę jak znalazł.

*

Komentarz polityczny

  

Choć ludzie mnie kochają, to lepiej sprawdzić, czy ktoś nie chce mnie "ucałować" z dubeltówki.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

WSCHOWA - OKOLICE

środa, 13 lutego 2013 11:45

     Nim opuściłem Wschowę zatrzymałem się w Parku Wolsztyńskim, gdzie znajduje się wieża wodociągowa zbudowana na początku XX wieku. Datą symboliczną powstania wodociągów miejskich jest rok 1911. Obecnie wieża jest ładnie odnowiona i stanowi atrakcję dla turystów.

*

  

*

  

*

  

*

    Po zwiedzeniu wieży udałem się do Hetmanic, wsi w której znajduje się sympatyczny kościółek św. Jana Chrzciciela zbudowany w  latach 1857 - 1860. Fundatorką kościółka była hrabina Nimfa z Modlibowskich Kęszycka, ówczesna właścicielka Hetmanic. Kościółek jest posadowiony na małym wzgórzu i otoczony jest kamiennym murem. Na jego terenie stoi stara drewniana dzwonnica.

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

    Z Hetmanic pojechałem do Lginia, dużej wsi nad Jeziorem Lgińskim, gdzie znajduje się piękny pałac w stylu klasycystycznym zbudowany w I połowie XIX wieku przez Stefana Kęszyckiego. Właścicielami pałacu była rodzina Kęszyckich. Po wojnie został znacjonalizowany i służył jako zakładowy ośrodek wypoczynkowo-kolonijny. Od połowy lat dziewięćdziesiątych jest w prywatnych rękach i remontowany.

*

  

*

  

*

  

*

     W Lginiu znajduje się kościół parafialny św. Bartłomieja z XVIII wieku i zbudowana później kaplica cmentarna.

*

  

*

  

*

    I tak się kończy moja wycieczka do Wschowy i jej okolic.

*

Jajcarsko i deczko politycznie

  

Jest szansa na zostanie papieżem po abdykacji Benedykta XVI...

*

  

Ale póki co, to... Non coment.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (27) | dodaj komentarz

WSCHOWA - KLASZTOR

środa, 06 lutego 2013 12:18

    Od 1945 roku wschowski klasztor jest w posiadaniu Franciszkanów. Wcześniej należał do Benedyktynów, których do Wschowy w 1457 r. sprowadził Kazimierz Jagiellończyk. Benedktyni swój kościół i klasztor zbudowali konstrukcją szachulcową. W 1556 r został spalony przez protestantów, odbudowany w 1667 r. Po latach ponownie się spalił. W XVIII wieku klasztor został rozbudowany.

    Obecnie jest perełką - ma barokowa polichromię, a sama świątynia zbudowana jest w stylu późnorenasansowym z elementami gotyku i barokowo-rokokowymi.

*

  

Klasztor z zewnątrz.

*

  

Kaplice narożne klasztoru.

*

  

*

  

Krużganki klasztoru.

*

  

Wewnętrzny dziedziniec odpustowy.

*

  

Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej.

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

Za chwilę zapukam do furty, aby wejść do kościoła.

*

Powoli zamierałem z wrażenia

  

Kaplica Świętego Krzyża.

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

  

*

    Z uczuciem niedosytu opuszczałem klasztor i sympatycznych Franciszkanów, aby udać się w dalszą drogę. Ale o tym następnym razem.

*

Komentarz polityczny

  

Nikt mi nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

*

  

Spuszczam zasłonę miłosierdzia.

*

Jajcarskie

  

Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje... 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

wtorek, 21 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  490 902  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728   

O mnie

Nazywam się Michał Andrzej Cimek.
Pretenduję na wykształciucha i do "łże-elit" ". Stoję tam gdzie niegdyś ZOMO, bo po przegonieniu tych smutasów pilnuję miejsca, aby nie wrócili. Pochodzę z Głogowa - historycznego miasta nad Odrą na Dolnym Śląsku. Urodziłem się w Lesznie, ale poczęty zostałem w obozie dipisowskim w Niemczech w strefie okupacyjnej amerykańskiej. Przed moim poczęciem rodzice zostali związani świętym węzłem małżeńskim w polskiej misji wojskowej, przez polskiego kapelana wojskowego, który jako stary wiarus lubił sobie deczko golnąć. Jednak wierzę, że przy tak ważnym wydarzeniu jak ślub moich rodziców był trzeźwy. Po przyjeździe w 1946 r. do Polski okazało się, że nasze władze nie czekają z entuzjazmem na powracających ze "złej" strony. Było, minęło, a komuna padła jak pies Pluto na mordę. Jest w tym też odrobina mojej zasługi. Brałem udział w wydarzeniach grudniowych w Szczecinie w 1970 roku, za co zostałem osądzony i zamknięty w więzieniu z czego dwa lata odsiedziałem w Bieszczadach. Nie pretenduję na kombatanta, bowiem w Szczecinie znalazłem się przypadkiem i tak wyszło, że dołączyłem do manifestujących, najpierw z ciekawości, a później już samo poleciało. Z zawodu jestem certyfikowanym terapeutą uzależnień, a z zamiłowania pisarzem, publicystą, krytykiem literackim. Onegdaj pełniłem wiele pożytecznych zawodów, dawałem też sobie w beret. Jak mnie co wkurzy, to piszę komentarze polityczne na...
Ba, mam nawet dwa wysokie odznaczenia państwowe, co już samo w sobie zakrawa na jaja, ale byłem 35 lat honorowym krwiodawcą i PCK o mnie pamiętało. Niestety po ostatnim zawale serca w 2000 r. zabronili mi lekarze honorowego zdawania. Nie trwawię również oszołomów, nawiedzeńców i tzw. "obrońców" krzyża, czyli de fakto obłędnej wizji IV RP Jarkaczki i PiS. Więcej grzechów nie pamiętam...
Mój e-mail: michalc30@wp.pl
link mojego blogu: http://michalc30.bloog.pl

O moim bloogu

Jest to blog poświęcony moim wspomnieniom z wędrówek po górach, a w szczególności po Bieszczadach, które pokochałem z wzajemnością. Nie brak w nim innych moich wędrówek po ciekawych miejscach i prz...

więcej...

Jest to blog poświęcony moim wspomnieniom z wędrówek po górach, a w szczególności po Bieszczadach, które pokochałem z wzajemnością. Nie brak w nim innych moich wędrówek po ciekawych miejscach i przemyśleń związanych z literaturą i poezją.Nie jest i nie będzie to blog polityczny, bowiem obecna polityka to szambo niegodne opisywania. Co najwyżej, będą jaja z polityków, ale z umiarem. Nie będzie to blog religijny, bowiem jako agnostyk nie chcę się o niej wypowiadać. Podobają mi się blogi o takiej tematyce i chętnie je czytam pod warunkiem, że nie są "nawiedzone" i szkalujące jak "Radio Maryja" padre Rydzyka, czy jak mu tam. Podziwiam też tych, którzy dostąpili łaski wiary, ale się z nią nie obnoszą. Bowiem napisano w Piśmie: Błogosławieni cisi... Góry, wycieczki, ciekawe miejsca i zdjęcia, lieratura i poezja, a także odrobina filozofii, to jest właśnie TO... Dlatego zapraszam na niego wszystkich, którzy blog i mnie zaakceptują. "NON OMNIS MORIAR" jak rzekł Horacy.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 490902
Wpisy
  • liczba: 540
  • komentarze: 9604
Punkty konkursowe: 400
Bloog istnieje od: 3857 dni

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości